Ogólnopolski Program Grantowy, którego inauguracja miała miejsce 15 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Świadomości Chorób Nowotworowych Dzieci i Młodzieży – to element strategii Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, która zmierza do spełnienia naszej wizji, czyli świata, w którym nowotwory są chorobami w 100% wyleczalnymi, a ozdrowieńcy mają realne szanse na długie i zdrowe życie.

Wraz z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej w ramach edycji 2023 Programu Grantowego, rozstrzygnięte zostały konkursy we wszystkich trzech filarach programu: 

  • Filar I czyli stypendia doktorskie dla lekarzy, którzy chcą uzyskać stopień doktora nauk medycznych w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej.

Aby zwiększyć zainteresowanie młodych lekarzy wyborem tej specjalizacji, w edycji 2023 programu zostały wyłonione 3 zwycięskie aplikacje i przyznane stypendia w wysokości  3 000 złotych brutto miesięcznie na okres 4 lat. Dla stypendystów zaplanowane jest także wsparcie szkoleniowe oraz refundacja kosztów udziału w międzynarodowych konferencjach, aby mogli budować relacje, wymieniać wiedzę oraz doświadczenia, które w przyszłości posłużą wyleczalności dzieci.

  • Filar II czyli finansowanie badań naukowych, których rezultaty bezpośrednio przekładają się na poprawę jakości leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi.

Wnioski na finasowanie projektów badawczych złożyli przedstawiciele 8 klinik i oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej z całej Polski. Tematyka projektów była niezwykle szeroka – od badań genetycznych, przez wykorzystanie nowoczesnych technik analizy do monitorowania działania leków, aż po zastosowanie sztucznej inteligencji. Edycja 2023 w obszarze badań zakończyła się wyłonieniem 5 zwycięskich z 12 zgłoszonych projektów, które mają na celu usprawnienie i przyspieszenie diagnostyki chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży, a także poprawę efektywności ich leczenia.

  • Filar III czyli utworzenie stanowisk administratorów danych przy klinikach onkologii i hematologii dziecięcej w całej Polsce. 

Zadanie zebrania danych i informacji o nowotworach dziecięcych, a także odpowiednie syntetyzowanie ich stało się możliwe dzięki przyznaniu 14 ośrodkom onkologii i hematologii dziecięcej w całej Polsce dofinasowania do zatrudnienia administratorów danych przez okres 2 lat. Pozwoliło to stworzyć unikalną w skali kraju sieć data managerów. Administratorzy danych objęci są także regularnymi szkoleniami z tematów okołomedycznych, aby posiadali oni wiedzę pozwalającą na zrozumienie wprowadzanych danych, a tym samym efektywniejsze wspieranie personelu medycznego.

Na edycję 2023 Ogólnopolskiego Programu Grantowego zostało przeznaczone ponad 3 mln 400 tyś. złotych.