„Badanie wpływu stężenia glutaminy na ryzyko zapalenia błony śluzowej jamy ustnej u dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną”

Doktorant: Lek. Ewa Pustelnik

Promotor: dr hab. n. med. Katarzyna Pawelec

Ośrodek: Klinika Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii, Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego

Wartość Grantu: 144 000 zł

Okres realizacji: 01.10.2023 – 30.06.2027

DLACZEGO

Projekt badawczy pt. „Badanie wpływu stężenia glutaminy na ryzyko zapalenia błony śluzowej jamy ustnej u dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną” realizowany pod kierownictwem lek. Ewy Pustelnik w Klinice Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie ma na celu zrozumienie roli glutaminy, kluczowego aminokwasu, w zapobieganiu poważnym powikłaniom, takim jak zapalenie jamy ustnej. Niskie stężenie glutaminy, jak wskazują wstępne badania, może predysponować pacjentów pediatrycznych z ostrą białaczką limfoblastyczna (ALL) do rozwoju tego bolesnego schorzenia, co znacząco wpływa na ich jakość życia. 

Zdecydowałam się na ten temat badań ze względu na swoje doświadczenia zawodowe, w tym szczególnie bolesny przypadek pacjenta, u którego wystąpiło masywne zapalenie śluzówek jamy ustnej i przewodu pokarmowego po chemioterapii . Chłopiec cierpiał przez bardzo długi czas, nie mogąc przyjmować pokarmów, co skłoniło mnie do poszukiwania skutecznych metod zapobiegania takim powikłaniom. W trakcie swoich poszukiwań natknęłam się na publikacje dotyczące glutaminy, ale materiałów było niewiele. – wyjaśnia lek. Ewa Pustelnik, główna badaczka projektu

Zapalenie jamy ustnej u dzieci chorych na nowotwory nie jest jedynie bolesnym doświadczeniem – może całkowicie uniemożliwić spożywanie pokarmów, picie, a nawet mówienie. To z kolei prowadzi do znacznego osłabienia pacjenta, przedłużenia hospitalizacji oraz konieczności wprowadzenia dodatkowych metod leczenia podtrzymującego, takich jak żywienie pozajelitowe. W takim stanie cierpi nie tylko dziecko, ale również jego rodzina, która często czuje się bezradna wobec niekontrolowanego bólu swojego dziecka. Dodatkowo wystąpienie takich powikłań uniemożliwia dalsze kontynuowanie chemioterapii, co może przyczynić się do wznowy choroby nowotworowej.

POPRAWA SYTUACJI MAŁEGO PACJENTA ONKOLOGICZNEGO

Efektem prowadzonych badań będzie możliwość wczesnego wykrywania niskiego poziomu glutaminy u dzieci leczonych na ALL i wdrożenie odpowiedniej suplementacji jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy zapalenia śluzówek. Ta prosta interwencja może znacząco poprawić przebieg leczenia, eliminując konieczność wprowadzania dodatkowych, bardziej inwazyjnych metod wsparcia żywieniowego. To z kolei pozwoli na szybszy powrót pacjentów do zdrowia, zmniejszy ich czas pobytu w szpitalu oraz obniży koszty leczenia. Dzięki temu pacjenci będą mogli normalnie jeść, pić i mówić, co pomoże utrzymać ich w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Ograniczenie powikłań związanych z leczeniem wpłynie na ogólną jakość życia małych pacjentów i przyspieszy ich powrót do zdrowia.

Ważnym efektem będzie także poprawa jakości życia dzieci podczas terapii onkologicznej. Cierpienie związane z zapaleniem jamy ustnej wpływa nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale także na stan psychiczny małych pacjentów. Dzięki zapobieganiu tym powikłaniom, dzieci będą mogły bardziej komfortowo przechodzić przez proces leczenia, co również wpłynie na ich relacje z najbliższymi i możliwość utrzymania pozytywnej postawy podczas terapii. – przedstawia efekt swoich badań lek. Ewa Pustelnik

BADACZKA I JEJ „ONKO_MARZENIE”

Moim „onko-marzeniem” jest ochrona małych pacjentów przed długotrwałym pobytem w szpitalu oraz powikłaniami związanymi z leczeniem, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod terapeutycznych – podsumowuje stypendystka grantu. 

Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań profilaktycznych, takich jak suplementacja glutaminą, pozwoli na lepsze zarządzanie leczeniem pacjentów pediatrycznych. Dążeniem badaczki jest, aby dzięki postępom w medycynie dzieci mogły wracać do zdrowia w szybszym tempie i z mniejszym cierpieniem, co pozwoli im na pełniejszy powrót do życia codziennego po zakończeniu terapii onkologicznej.