„Kompleksowa ocena narządu wzroku dzieci z rozpoznaną chorobą nowotworową poddawanych chemioterapii z wykorzystaniem innowacyjnych metod diagnostycznych”

Kierownik projektu: Dr n. med. Radosław Chaber

Ośrodek: Katedra Pediatrii. Instytut Nauk Medycznych. Kolegium Nauk Medycznych. Uniwersytet Rzeszowski

Wartość Grantu: 85 050 zł

Okres realizacji: 01.03.2024 – 28.02.2027

DLACZEGO

Badania „Kompleksowa ocena narządu wzroku dzieci z rozpoznaną chorobą nowotworową poddawanych chemioterapii z wykorzystaniem innowacyjnych metod diagnostycznych”, pod kierownictwem prof. UR, dr hab. n. med. Radosława Chabra, jest realizowany przez zespół badaczy Instytutu Nauk Medycznych, Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, w Klinice Onkohematologii Dziecięcej, Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Decyzja o przeprowadzeniu badań dotyczących wpływu chemioterapii na wzrok dzieci w trakcie leczenia onkologicznego została podjęta, w związku z obserwacjami dotyczącymi powikłań stosowanego leczenia w tej grupie pacjentów. Stosowana w leczeniu chemioterapia choć skutecznie niszczy komórki nowotworowe, to uszkadza również zdrowe tkanki i narządy, w tym wzrok. 

„Powikłania stosowania leczenia, w tym chemioterapii, związane z innymi narządami, jak wątroba, nerki czy mózg, są dobrze poznane. Natomiast kwestie uszkodzenia narządu wzroku, zwłaszcza u małych dzieci,  pozostają w dużej mierze niezbadane” – wyjaśnia kierownik badania prof. UR, dr hab. n. med. Radosław Chaber, kierownik Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Szpitalu nr 2 Rzeszowie. „To właśnie brak pełnej wiedzy na temat tych powikłań, zarówno pod kątem mechanizmów, jak i epidemiologii, zmotywował nas do rozpoczęcia tego projektu” – dodaje o motywacji podjęcia się tematu badań. 

Badania obejmują wiele aspektów, a każdy z członków zespołu ma w projekcie swoją ważną rolę.  Lek. Ewelina Cisek-Weron, optometrystka dziecięca, w ramach zespołu badawczego odpowiada za  przeprowadzanie szczegółowych badań wzroku u dzieci z nowotworami krwi. 

„Badania zakładają kompleksowe podejście, obejmujące badanie przedniego i tylnego odcinka oka, wykonuję tomografię oka (OCT) oraz analizuję stan nerwu wzrokowego i plamki żółtej. Ponadto pobieram łzy do badań, które mogą nam dostarczyć cennych informacji o stanie zdrowia oczu naszych pacjentów”- tłumaczy proces badawczy Lek. Ewelina Cisek-Weron.

EFEKT KOŃCOWY PROJEKTU

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych metod diagnostycznych i terapeutycznych, które pozwolą na wczesne wykrywanie oraz leczenie powikłań okulistycznych u dzieci poddawanych chemioterapii. 

Efektem końcowym projektu będzie stworzenie narzędzi diagnostycznych umożliwiających monitorowanie stanu zdrowia oczu dzieci poddawanych chemioterapii, a także opracowanie strategii terapeutycznych, które zminimalizują ryzyko uszkodzenia narządu wzroku. 

„Naszym celem jest odnalezienie markerów spektroskopowych w łzach, które pozwolą przewidzieć wpływ chemioterapii na wzrok pacjentów. To może umożliwić wcześniejsze interwencje okulistyczne i zredukować liczbę powikłań związanych z narządem wzroku” – wyjaśnia dr hab. Józef Cebulski, prof. UR, kierownik Zakładu Optometrii i Spektroskopii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dr n. o zdr. inż. Kornelia Łach z Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego dodaje: „Analizujemy skład chemiczny łez za pomocą spektroskopii przy użyciu zaawansowanych metod statystycznych, aby zidentyfikować markery wskazujące na uszkodzenia narządu wzroku w wyniku chemioterapii. Już wstępne wyniki z badań pilotażowych są bardzo obiecujące”.

Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu oraz współpracy specjalistów z różnych dziedzin, zespół dąży do przełożenia wyników badań na nowe standardy w onkologii dziecięcej.

BADACZE I ICH „ONKO_MARZENIE”

Badacze pragną, aby dzięki ich pracy dzieci leczone na oddziałach onkologicznych miały zapewniony dostęp do spersonalizowanej profilaktyki wzroku, co mogłoby znacząco poprawić jakość ich życia i zmniejszyć długość pobytu w szpitalu.

 „Naszym długoterminowym onko_marzeniem jest ochrona małych pacjentów przed powikłaniami związanymi z leczeniem oraz zminimalizować ich skutki, tak aby mogli jak najszybciej wrócić do normalnego życia” – podsumowuje kierownik badania dr hab. n med. Radosław Chaber