LAUREACI

Pierwszej Edycji Programu Grantowego

BADANIA NAUKOWE

  1. „Indywidualizacja dawkowania busulfanu na podstawie oznaczenia stężenia leku w osoczu w protokołach kondycjonowania przed przeszczepieniem hematopoetycznych komórek krwiotwórczych u dzieci”

Kierownik projektu: Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej “Przylądek Nadziei”

Celem projektu jest opracowanie metody oznaczania stężenia w osoczu busulfanu – leku, który wykorzystywany jest głównie w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Do tej pory w Polsce nie powstał system monitorowania stężenia tego leku w osoczu – a jest on niezbędny, aby podczas terapii można było uniknąć groźnych, potencjalnie śmiertelnie niebezpiecznych efektów ubocznych. Ten projekt badawczy ma zapewnić lekarzom narzędzie, dzięki któremu będą mogli indywidualnie i na bieżąco dopasowywać dawkowanie leku, tak, aby był on skuteczny i możliwie bezpieczny dla pacjentów.

 

  1. „Ocena doświadczeń i satysfakcji z opieki pielęgniarskiej, wśród opiekunów oraz dzieci leczonych w ośrodkach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce”

Kierownik projektu: Dr hab. n. med. Krzysztof Czyżewski

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy
Wydział Lekarski, Katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii

Projekt ten skupia się ściśle na ocenie i poprawie jakości życia dzieci, które są hospitalizowane w klinikach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce. Opieka pielęgniarska dla najmłodszych pacjentów onkologicznych jest niezwykle trudnym zadaniem, dlatego dzięki temu projektowi możliwe będzie zidentyfikowanie i naprawa obszarów, które wymagają poprawy lub modyfikacji. W pierwszym etapie zdiagnozowane zostaną potrzeby i uwagi dzieci i ich rodziców w zakresie personelu, dostępnego sprzętu i pomieszczeń. To z kolei pozwoli na opracowanie programów edukacyjnych i szkoleniowych dla personelu pielęgniarskiego w Polsce, a także wypracowanie jednolitego, ogólnokrajowego standardu opieki dla pacjentów.

 

  1. „Optymalizacja postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nawrocie ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci, w szczególności postaci opornej na konwencjonalne leczenie”

Kierownik projektu: Dr n. med. Monika Mielcarek-Siedziuk

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Katedra i Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej “Przylądek Nadziei”

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie nowego standardu leczenia dzieci, u których wystąpiła ostra białaczka limfoblastyczna lub u których nastąpił jej nawrót – szczególnie jeśli jest ona oporna na konwencjonalne leczenie. Pozwoli on na udostępnienie lekarzom prowadzącym i konsultującym ekspertom cennych, dotąd nieosiągalnych danych, pozwalających na optymalizację terapii i indywidualny dobór leków. W rezultacie pomoże to uniknąć zagrażających zdrowiu i życiu powikłań, które mogą wystąpić przy stosowaniu dotychczasowego, standardowego leczenia.

 

  1. „Kompleksowa ocena narządu wzroku dzieci z rozpoznaną chorobą nowotworową poddawanych chemioterapii z wykorzystaniem innowacyjnych metod diagnostycznych”

Kierownik projektu: Dr hab. n. med. Radosław Chaber

Klinika Onkohematologii Dziecięcej.
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie Katedra Pediatrii. Instytut Nauk Medycznych. Kolegium Nauk Medycznych. Uniwersytet Rzeszowski

Niektóre stosowane w leczeniu nowotworów leki mogą wywierać niekorzystny wpływ na oczy Jest to problem szczególnie istotny w przypadku najmłodszych chorych dzieci, które nie są w stanie zasygnalizować zaburzeń widzenia. Celem tego projektu jest opracowanie metod diagnostyki i oceny potencjalnych zmian, a tym samym możliwie jak najszybsze wdrożenie działań zaradczych. Zaawansowane metody z tego badania – wykorzystanie spektroskopii wibracyjnej czy analiza surowicy i składu łez pacjentów – pozostały do tej pory niewykorzystane, co wskazuje na wyjątkowy potencjał diagnostyczny tego projektu.

 

  1. „Diagnostyka genetyczna chłoniaków nieziarniczych u dzieci w Polsce: poprawa skuteczności leczenia poprzez nowoczesne techniki genetyczne”

Kierownik projektu: Dr n. med. Elżbieta Latos-Grażyńska

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Katedra i Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej “Przylądek Nadziei”

Projekt stanowi pierwszą w Polsce próbę analizy i identyfikacji zmian genetycznych w komórkach nowotworowych u dzieci chorujących na chłoniaki nieziarnicze. Pozyskane dzięki temu dane dostarczą kluczowych informacji – szczególnie tych związanych z ryzykiem progresji lub wznowy nowotworu podczas leczenia. Projekt pomoże specjalistom w skali Polski i Europy we wdrażaniu indywidualnych terapii, a także na szybką identyfikację chorych z niekorzystnymi czynnikami ryzyka, które stanowią wskazanie do bardziej intensywnej terapii.

 

  1. „Identyfikacja genetycznej predyspozycji do nowotworów wieku dziecięcego jako narzędzie pomocne w optymalizacji leczenia i nadzoru onkologicznego” 

Kierownik projektu: Prof. dr hab. Wojciech Młynarski

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Czytaj więcej…

 

 

STYPENDIA DOKTORSKIE

  1. Przebieg kliniczny oraz podłoże molekularne zespołów wrodzonej małopłytkowości

Doktorant: Lek. med. Bartosz Urbański

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii, I Katedra Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

 

  1. Optymalizacja postępowania u dzieci i młodzieży z glejakami o niskim stopniu złośliwości

Doktorant: Lek. med. Małgorzata Styczewska

Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Gdański Uniwersytet Medyczny,Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

 

  1. Badanie wpływu stężenia glutaminy na ryzyko zapalenia błony śluzowej jamy ustnej u dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną

Doktorant: Lek. med Ewa Pustelnik

Warszawski Uniwersytet Medyczny, Klinika Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii

ADMINISTRATORZY DANYCH 

W I edycji Programu Grantowego 14 ośrodków onkologicznych otrzymało dofinansowanie na stanowisko Administratora Danych.